Februar 6

Które warto zwrócić uwagę w tym sezonie

5 kategorii DeFi, na które warto zwrócić uwagę w tym sezonie

  • Ethereum (ETH) ponownie osiągnęło nowy rekord wszech czasów.
  • To dobrze przekłada się na zdecentralizowane finanse, które w dużej mierze zbudowane są na blockchainie ETH.
  • BeInCrypto analizuje 5 najbardziej popularnych obszarów w przestrzeni DeFi w tym sezonie altowym.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujące standardy przejrzystości.

BeInCrypto przygląda się pięciu Bitcoin Gemini najpopularniejszym kategoriom DeFi, które pojawiły się na pierwszych stronach gazet w tym alt-season. Rynek kryptowalut wydaje się być w pełnym rozkwicie.

1. Zdecentralizowane giełdy (DEXs)

Zdecentralizowana giełda (DEX) jest rodzajem giełdy kryptowalutowej, która ułatwia transakcje peer-to-peer bez potrzeby udziału strony centralnej. Są one zasadniczo serią inteligentnych kontraktów zaprogramowanych w celu zautomatyzowania wymiany dwóch lub więcej kryptowalut, natychmiast i bez zarządzanej księgi zamówień.

DEX’y stanowią trzon przestrzeni Decentralized Finance (DeFi) i ostatnio zyskały na popularności. Najpopularniejszy DEX, Uniswap (UNI), wystartował już w 2018 roku i obsługuje różne tzw. „swapy“.

Inne przykłady obejmują UNI-fork SushiSwap (SUSHI), Venus i Binance DEX, który działa na Binance Smart Chain.

2. Udzielanie kredytów/pożyczek

W zeszłym roku w przestrzeni DeFi pojawiły się nowe projekty, pozwalające użytkownikom kryptowalut pożyczać lub pożyczać kryptowaluty. Proces ten, znany jako staking, wymaga od hodowców kryptowalut zaangażowania swoich aktywów na platformie na pewien okres czasu. Te aktywa kryptowalutowe są następnie pożyczane pożyczkobiorcom, którzy płacą odsetki.

Większość platform pożyczkowych wymaga, aby pożyczkobiorcy oferowali inne aktywa jako zabezpieczenie. Odsetki przeznaczane są na utrzymanie platformy oraz dla pożyczkodawców w formie zwrotów.

Roczny zysk procentowy (APY) mierzy prawdopodobne zyski z platformy stakingowej za jeden rok. DEXy również używają stakingu do zapewnienia płynności dla swapów. Przykładami platform pożyczkowych są Aave (AAVE) i Compound (COMP).

3. Instrumenty pochodne

Instrumenty pochodne są nowszym dodatkiem do przestrzeni DeFi. Są to kontrakty, których wartość jest powiązana z aktywami bazowymi. Futures, rodzaj instrumentów pochodnych, pozwalają stronom na uzgodnienie ceny zakupu aktywów w określonym czasie w przyszłości.

Opcje, jak sama nazwa wskazuje, dają możliwość zrobienia tego, ale nie obowiązek. W przestrzeni DeFi, posiadacze kryptowalut mogą korzystać z instrumentów pochodnych, aby śledzić pewne wartości, takie jak Total Value Locked (TVL), inflację cenową, a nawet opłaty za gaz.

Na przykład interesująca, ale nieco złożona współpraca między UMA i Yam proponuje zabezpieczenie ceny Ethereum Gas.

4. Leveraged Staking

Dodatkowo, niektóre platformy DeFi pozwalają teraz użytkownikom na zaciąganie pożyczek na staking. Jest to sposób na maksymalizację dochodu dla dostawców płynności, którzy dostarczają aktywa na platformę.

Jednakże, jak w przypadku każdej normalnej pozycji lewarowanej, użytkownicy muszą płacić odsetki od pożyczonych aktywów i zarządzać związanym z tym ryzykiem, takim jak nietrwała strata.

Niemniej jednak, platformy takie jak niedawno uruchomiony Alpha Homora v2 są niezwykle popularne, z prawie 200 milionów dolarów staked cztery dni od uruchomienia.

5. Ubezpieczenia

Wreszcie, świat DeFi jest niezwykle eksperymentalny. I jak pokazano na Thur Feb 4, exploity wciąż się pojawiają. Szybki rozwój może sprawić, że użytkownicy będą narażeni na niebezpieczeństwo.

Jednakże, przestrzeń DeFi jest również ubezpieczalna. Cover Protocol jest prawdopodobnie najbardziej znanym dostawcą ubezpieczeń dla platform. Pozwala on użytkownikom na inwestowanie w polisy ubezpieczeniowe poprzez staking.

Jednak nawet one są podatne na błędy, a sam COVER nie tak dawno temu ucierpiał z powodu exploita. Niemniej jednak, istnieją inni konkurenci, tacy jak nowo uruchomiony Bridge Mutual i odpowiednio nazwany DeFi Insurance Protocol.

Jest to zdecydowanie przestrzeń, którą warto obserwować.Copyright 2017. All rights reserved.

Veröffentlicht6. Februar 2021 von admin in Kategorie "Crypto